Hemen Rezervasyon Yapın

Avantajlı Fiyatlardan

Ekstralarda %10 İndirimden

Worldcard'a 6 Taksit

İmkanından Yararlanın

REZERVASYON FORMU

Kaş Hakkında

Akdeniz’in bozulmamış beldelerinden biri olan Kaş, Antalya’dan Fethiye’ye uzanan sahil şeridinde yer alan şirin bir liman kasabasıdır. Batısı Toros Dağlarının dik yamaçlarının denizle buluştuğu noktada; yarımadalar, adacıklar ve komşusu Meis Adası ile kuşatılmıştır.

Kaş’ın Milattan Önce 2. bin yılındaki isminin Habessos olduğu ileri sürülür. Şehirde bulunan ve iki ayrı dilde yazılmış bir yazıta göre, antik dönemde, Orta Lykia Bölgesi’nin eski liman kenti Antiphellos’un üzerine kurulmuştur. 20. Yüzyılın başlarına kadar da Andifli olarak adlandırılmıştır. Bölge ormanlarından elde edilen sedir ağacı, meşe palamudu ticareti ve süngercilik sayesinde gelişerek, kendine yeten zengin bir şehre dönüşmüştür.

Kaş’ın tarihsel kalıntıları arasında en dikkat çeken anıtlarından biri, Uzun çarşı Caddesi üzerinde karşımıza çıkan ve M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen bir lahittir. Kent içinde dolaşırken birçok kaya mezarları, lahitler ve “Mausoleion” adı verilen mezar anıtları ile karşılaşmak mümkündür.

Akropol olarak nitelenen yükseltinin Meis Adası’na bakan yüzünde, günümüze ulaşabilmiş, işçiliği düzgün sur kalıntıları görünür. Şehrin batısında, Antiphellos’un Helenistik Döneme tarihlenen tiyatrosu ise oldukça sağlamdır.

Kaş, tarihi eserleri yanında tam bir doğa cennetidir: Büyük çakıl, Küçük çakıl ile Kalkan yolu üzerinde bulunan Akçagerme ve Kaputaş plajları, tertemiz sularında serinleyebileceğiniz yerlerdir. Ayrıca, sadece denizden ve yürüyüş rotasından ulaşılabilen, antik Sebeda kentini ve Antiphellos’un ikinci limanı olan Limanağzı Plajı’nı da unutmamak gerekir. Doğayla tarihin bütünleştiği Kekova’ya (Simena) yine tekneyle gidilebildiği gibi, karadan Üçağız’a (Theimioussa) gidilip ardından motor veya deniz kanosuyla (sea kayak), batık kent ve inci gibi işlenmiş koylar gezilebilir. Kaş’ın çevresinde yer alan mağaralardan Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, Kekova Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası, tüysüz yarasaları ve ayazma kalıntısı ile Hıdrellez Mağarası dikkat çekicidir.

Doğa aktiviteleri merkezi olarak ilginin her geçen gün arttığı Kaş, Akdeniz’in en Önemli dalış merkezi olma yolundadır. Değişken kıyı yapısı, antik batık ve amforaları, modern gemi ve uçak batıkları, resif, kanyon ve mağaralar ile fauna ve floranın zenginleştirdiği, yasak bölgelerin büyük bir bölümünün dalışa açıldığı, güçlü akıntıların olmadığı, berrak ve turkuaz deniziyle bu ilgiyi hak eder.

Son yılların ilgi çeken su sporlarından kano yapmak isteyenlere de heyecan verici seçenekler sunar bölge. Kaş’ın (Antiphellos-Sebeda) ve Kekova’nın (Theimioussa-Simena) tarih ve doğa güzellikleriyle süslü eşsiz koylarında deniz kanosu (sea kayak), sakin akan suları ile Eşen ve Dalaman çaylarında da nehir kanosu yapılmaktadır.

Kaş, iklim koşulları ve yeryüzü şekilleri açısından yamaç paraşütü aktivitesi için de son derece elverişlidir. Paragliding meraklıları, deneyimli hocalar eşliğinde yeşil dağlardan süzülürken, muhteşem Kaş Arşipelini izleyerek kendilerini berrak suların kıyısına bırakabilirler.